DSC_0101

Prijem delegacije A3 kod Predsjednika Republike Hrvatske

Delegacija Jadranske aero-svemirske asocijacije u sastavu predsjednik Slobodan Danko Bosanac, Anamarija Pejić, Danko Kočiš, Ante Jukić i Damir Preksavec primljena je od Predsjednika RH Zorana Milanovića 3. prosinca 2024 g. Uz Predsjednika sastanku su prisustvovali  savjetnik za nacionalnu sigurnost Dragan Lozančić, savjetnica za odgoj i obrazovanje Jadranka Žarković  te  glasnogovornik Ureda Nikola Jelić.

 

U uvodnom izlaganju prof. dr. sc. S. D. Bosanac zahvalio se Predsjedniku nad pokroviteljstvom  Brijunske konferencije 2024, predstavio je aktivnosti Asocijacije na projektima koji su u tijeku, obrazovanju i međunarodnoj aktivnosti, naglasivši regionalnu suradnju. Dekan Fakulteta kemijskog inženjerstva i tehnologije prof. dr. sc. A. Jukić dao je pregled aktivnost fakulteta na razvoju naprednih materijala, mr. sc. D. Kočiš, glavni tajnik A3,  dao je pregled aktivnost visoko tehnološke firme Multinorm i njihovo učestvovanje u projektu Perun 1p, prof. D. Preksavec opisao je aktivnosti Centra za pružanje usluga u zajednici, Mali Lošinj, i rad sekcije svemirske tehnologije kao motivacija učenika, mr. sc. A. Pejić predstavila se svojim međunarodnim kontaktima, posebno NASA i svojim radom kao sistem inženjer u Beču vezanih za svemir.

U daljnjoj diskusiji naglašena je potreba razvoja svemirskih aktivnosti u RH, naročito u području satelitske tehnologije budući informacije prikupljene i isporučene putem svemirskih satelita od velike su važnosti za gospodarski razvoj kao i očuvanje ekološke sigurnosti. Satelitske informacije od presudne važnosti u gotovo svim segmentima tehnološkog, gospodarskog i znanstvenog razvoja, a sve više postaju od vitalne važnosti  u pitanjima kriznog upravljanja, obrane i nacionalne sigurnosti. Jadranska aero-svemirska asocijacija će u tom smislu zasigurno biti važan čimbenik razvoja Republike Hrvatske.

Dotaknut je i širi problem razvoja svemirskog programa u Europi koji zaostaje u velikoj mjeri u odnosu na razvoj svemirskih programa R. Kine i SAD, i potreba da se taj trend promijeni. RH sa svojim potencijalnim tehnološkim i znanstvenim kapacitetima mora dati svoj doprinos tom pothvatu.

Povezane novosti

2021 nagrada za dizajn Lunarne baze

Naša članica Alma Kugić, zajedno sa svojim 24 međunarodnih kolega interdisciplinarnih provenijencija (aerosvemirski inženjering, strukturni

Kolonizacija Crvenog planeta – Na Marsu ćemo biti triput lakši

Priče o naseljavanju drugih odredišta u svemiru zvuče sve manje bajkovito otkako su se znanstvenim

Serija webinara SGAC Hrvatska, Epizoda 2: UN COPUOS i UNOOSA – svemirska i međunarodna suradnja

Serija online predavanja „SGAC Hrvatska“ ima za cilj nadahnuti i motivirati studente i mlade stručnjake