Iako neke zemlje u Europi imaju visoko razvijen znanstveni i tehnološki sektor, zbog svojih povijesnih političkih i ekonomskih suparništava, nijedna od njih nije mogla razviti aero-svemirski sektor koji bi igrao značajnu ulogu na globalnoj razini. Stvaranje zajednice europskih zemalja neizbježno je dovelo do ujedinjenja aero-svemirskog sektora, profiliranog u Airbusu i Europskoj svemirskoj agenciji (ESA), kako bi postao važan faktor na globalnoj razini.
Nakon odluke Vijeća ESA-e od 21./22. ožujka 2001. godine, postupak pristupanja europskih država detaljno je opisan u dokumentu pod nazivom “Plan za europske države suradnice (PECS)”. Države koje žele postati punopravne članice ESA-e to čine u 3 faze. Prvo se potpisuje Sporazum o suradnji između zemlje i ESA-e. U ovoj fazi zemlja ima vrlo ograničene financijske obveze. Ako zemlja želi potpunije surađivati s ESA-om, potpisuje Sporazum o europskoj državi suradnici (ECS). Sporazum o ECS-u omogućuje tvrtkama sa sjedištem u zemlji sudjelovanje u nabavama ESA-e. Zemlja također može sudjelovati u svim programima ESA-e, osim u Osnovnom programu istraživanja tehnologije. Iako se financijski doprinos dotične zemlje povećava, on je još uvijek mnogo niži od doprinosa punopravne članice. Sporazumu obično slijedi Plan za europsku državu suradnicu (ili PECS povelja). Ovo je petogodišnji program osnovnih istraživačkih i razvojnih aktivnosti usmjerenih na poboljšanje kapaciteta nacionalne svemirske industrije. Na kraju petogodišnjeg razdoblja, zemlja može započeti pregovore za punopravno članstvo ili status pridružene države ili potpisati novu PECS povelju. Mnoge zemlje, od kojih su većina pristupile EU 2004. i 2007. godine, počele su surađivati s ESA-om na različitim razinama.
Europski centar za svemirska istraživanja i tehnologiju u Noordwijku, Nizozemska, najveći je objekt ESA-e, testni centar i središte za europske svemirske aktivnosti, odgovoran za tehničku pripremu i upravljanje svemirskim projektima ESA-e te pružanje tehničke podrške aktivnostima ESA-e u vezi sa satelitima, istraživanjem svemira i ljudskim letovima u svemir.
Europski centar za svemirske operacije u Darmstadtu, Njemačka, osigurava nesmetan rad svemirskih letjelica u orbiti. Njegove kontrolne sobe, povezane sa zemaljskim stanicama diljem svijeta, prate i kontroliraju satelite te provode operacije s korisnim teretom i rutinsko praćenje sustava.
ESA-in centar za promatranje Zemlje u Frascatiju, blizu Rima, upravlja zemaljskim segmentom za ESA-ine i satelitima trećih strana za promatranje Zemlje, održavajući najveću arhivu podataka o okolišu u Europi i koordinirajući više od 20 zemaljskih stanica i objekata zemaljskog segmenta u Europi. Također je domaćin projektnom timu koji upravlja programom malih lansera Vega.
Jadranska aero-svemirska asocijacija (A3) je nevladina, neprofitna i neovisna udruga osnovana s ciljevima: 1.) poticanja istraživanja i razvoja u aero-svemirskom sektoru, 2.) posredovanja u projektima kao kontaktna točka, 3.) obrazovanja i savjetovanja; i 4.) međunarodne suradnje.
https://a3space.org
Ministry of National Development
http://www.hso.hu/page.php?page=215
Coordinates the space program and the connection to ESA.
Ministry of Education
http://www.rosa.ro/index.php/en
Coordinates the space program and the connection to the ESA
Through the Ministry of Foreign Affairs Romania is involved in the activities of United Nations Committee on the Peaceful Use of Outer Space – COPUOS
http://www.serbspace.rs/
Ne postoji formalno tijelo za formuliranje svemirskog programa
http://www.cimafoundation.org/en/cima-foundation/albania/
Ne postoji znanstveni i tehnološki program za svemir
Suradnja s ASI-jem na praćenju požara i poplava
Bugarska akademija znanosti
http://www.space.bas.bg/Eng/Eng.html
Ministarstvo gospodarstva je formalna poveznica s ESA-om
Ministarstvo komunikacija i digitalizacije
http://gsa-hsa.com
Ministarstvo razvoja je formalna poveznica s ESA-om
Ministarstvo znanosti i tehnologije
http://www.space.gov.il/en
Poveznica s ESA-om
Akademsko istraživanje i popularizacija
http://www.czechspace.cz/en
Poveznica s ESA-om je Ministarstvo prometa
Industrijska udruga
CSA < Ministarstvo gospodarstva i trgovine
http://www.czechspace.eu
Ministarstvo obrazovanja i istraživanja
https://en.wikipedia.org/wiki/Swiss_Space_Office
Poveznica s ESA-om
Swiss Space Centre – akademija, istraživanje, industrija
http://space.epfl.ch
https://www.ffg.at/en/content/aeronautics-and-space-agency
Koordinira svemirski program i kontakt s ESA-om.
FFG vodi Ministarstvo prometa, inovacija i tehnologije te Ministarstvo znanosti, istraživanja i gospodarstva. Poveznica na web stranicu je: https://www.ffg.at/hr
Ministry of industry and information technology
http://www.cnsa.gov.cn/n6443408/index.html
https://en.wikipedia.org/wiki/China_National_Space_Administration
Ministry for Space < Prime Ministar
http://isro.gov.in
https://en.wikipedia.org/wiki/Indian_Space_Research_Organisation
Space Strategy Office < Prime Minister
http://global.jaxa.jp/
https://en.wikipedia.org/wiki/JAXA
Ured Ujedinjenih naroda za poslove svemirskih pitanja (UNOOSA) posvećen je promicanju međunarodne suradnje u mirnom korištenju svemira. Služi kao tajništvo za Odbor Ujedinjenih naroda za mirno korištenje svemira (COPUOS) te provodi odgovornosti Glavnog tajnika prema međunarodnom svemirskom pravu. UNOOSA vodi Registar Ujedinjenih naroda o objektima lansiranim u svemir te nadzire Program Ujedinjenih naroda za primjenu svemirskih tehnologija.
Kroz ovaj program, UNOOSA organizira radionice, tečajeve obuke i pilot projekte o različitim svemirskim temama poput daljinskog istraživanja, satelitske navigacije, meteorologije i teleedukacije, posebno koristeći razvijajuće se zemlje. Također upravlja platformom Ujedinjenih naroda za informacije temeljene na svemiru za upravljanje katastrofama i hitnim situacijama (UN-SPIDER), koja uključuje 24-satni telefonski broj za zahtjeve za satelitskim slikama tijekom katastrofa.
UNOOSA također služi kao tajništvo Međunarodnog odbora za globalne satelitske navigacijske sustave (ICG).
Kontakt informacije za UNOOSA:
Adresa: Vienna International Centre, Wagramerstrasse 5, A-1220 Vienna, Austrija
Telefon: +43-1-260 60 4950
Faks: +43-1-260 60 5830
Za više informacija posjetite njihovu službenu web stranicu na http://www.unoosa.org/