DSC_0101

Change’ 6 donio mjesečeve uzorke

Utorak, 25. lipnja svjedočio je povratku kineske robotske misije Chang’e 6 koja donosi uzorke tla s mjesečevog bazena Južni pol–Aitken koji se nalazi na strani Mjeseca koja nije vidljiva sa Zemlje. Bazen je golemi krater, otprilike 2500 km u promjeru i između 6,2 i 8,2 km dubine, možda najveći poznati krater u Sunčevom sustavu. Procjenjuje se da je nastao prije 4,2 do 4,3 milijarde godina. Ova značajka ga čini od velike znanstvene važnosti za razumijevanje porijekla Mjeseca i za buduće lunarne misije.

Ukupno putovanje trajalo je 53 dana koje je uključivalo postavljanje Lunarnog orbitera i pakistanskog CubeSata, složene manevre za usklađivanje dolazne orbite s orbitom za slijetanje, komunikaciju sa Zemljom koja nije izravna, već s relejnim satelitom u Lagrangeovoj točki 2. Bušenje i skupljanje tla, lansiranje u Mjesečevu orbitu, pridružite se orbiteru za ponovni ulazak na Zemlju. Ponovni ulazak bio je jedinstven, brzinom od 11,2 km u sekundi ulaskom u atmosferu bilo bi teško spriječiti spaljivanje svemirske letjelice. Usporavanje brzine postignuto je ulaskom u atmosferu pod kutom da se odbije, poput skakutanja kamenčića po vodi. Jednom usporeni ulazak u atmosferu je sporijom brzinom i posudba je unutar granica koje svemirska letjelica može izdržati zagrijavanje. Manevar je započeo na 5000 kilometara kada se kapsula s uzorkom odvojila od lunarnog orbitera.

Projekt je jedan korak prema velikom projektu slanja ljudi na Mjesec, Međunarodnoj lunarnoj istraživačkoj stanici, u kojoj sudjeluje i Jadranska aerosvemirska udruga.

 

 

 

Povezane novosti

Svemirska industrija sada čini 2% BDP-a Luksemburga

Luksemburg, jedna od najmanjih europskih zemalja postupno postaje div u svemirskoj industriji. S populacijom od

Konferencija globalnog istraživanja svemira GLEX 2020

Međunarodna astronautička federacija (IAF) sa zadovoljstvom vas poziva na Konferenciju globalnog istraživanja svemira (GLEX) 2020

Stručna ekskurzija učenika i nastavnika Strukovne škole Đurđevac u Milano na Simpozij „Živi planet“ 2019.

Sekcija za svemirsku tehnologiju-Đurđevac, 18 učenika i 6 nastavnika, bili su na stručnoj ekskurziji u