Kraj siječnja bio je rezerviran za sudjelovanje Adriatic Aerospace Association zastupanom od strane predsjednika organizacije prof. dr. sc. Slobodana Danka Bosanca na Ilan Ramon Space Conference, te u mnogobrojnim aktivnostima koje su se događale uz konferenciju, koje uključuju sastanke, uspostavljanje kontakata sa izraelskim tvrtkama i ustanovama te predstavnicima međunarodnih tvrtki i ustanova u aerosvemirskom sektoru.
Prvoga dana prof. Bosanca pozvao je Ran Livne, direktor Ramon Foundation, kao gosta člana ocjenjivačkog povjerenstva učeničkih osnovnoškolskih i srednjoškoslkih radova godišnjeg finala Ramon SpaceLab edukativnog programa. Tročlano ocjenjivačko povjerenstvo uključivalo je uz prof. Bosanca i Avivu Varsanyi Breiner, direktoricu za visoko obrazovanje općine Rehovot te Juana de Dalmau, predsjednika International Space University. Ocjenjivalo se 8 radova, od ukupno 60-ak, a radovi su koliko doznajemo bili izvrsni. Sudjelovanje u povjerenstvu urodilo je i novom suradnjom s oba partnera, što uključuje proširenje kontakata u obrazovanju djece i mladih u svemirskim aktivnostima.
Istoga dana u popodnevnim satima prof. Bosanac sudjelovao je u Master Class Workshopu na kojemu su prezentirana predavanja iz sektora aktivnosti pojedinih sudionika. Budući da je jedan od planova A3 potaknuti razvoj propulzivnih sustava prof. Bosanac je održao predavanje pod nazivom „Challenges of Space for the World to come“. Večernji dio programa program uključivao je prijem kod ministra Znanosti i tehnologije, Ofira Akunisa, na kojem je prisustvovala i veleposlanica Republike Hrvatske u Izraelu gđa. Vesela Mrđen Korač. Tijekom prijema u neformalnoj atmosferi uspostavilo se više kontakata, gdje posebno možemo istaknuti kontakt s dr. Ana Heller, glavnom voditeljicom prva dva izraelska CubeSata, te Williamom Blairom, potpredsjednikom tvrtke Lockheed Martin i Williamom Furnissom, voditeljem odjela za strateška planiranja istoimene tvrtke.
Drugoga dana gostovanja u Izraelu delegaciji A3 pridružio se član A3 Upravnog odbora Ivica Jakić te su kao izaslanstvo sudjelovali u Programu Ilan Ramon Space Conference koji je bio popunjen izvrsnim predavanjima i panel diskusijama o važnim temama komercijalizacije svemira, u većini kojih su diskusijom sudjelovali članovi A3 pod vodstvom prof. Bosanca. Važna tema diskusija bila je uloga Nacionalnih svemirskih agencija u svijetu sve proširenije komercijalizacije svemira. Primjer je izraelska sonda koja će uskoro biti poslana na Mjesec, a izrađena je od izraelske NGO SpaceIL, gdje je u ukupnim troškovima projekta 95% iznosa došlo putem donacija. Kao zaključak konferencije nameće se da je uloga nacionalnih svemirskih agencija sve manje svrsishodna i da prelaze u ulogu savjetodavnih tijela, gdje kreiraju i ponekad vode obrazovne nacionalne programe što je svakako vrijedan podatak koji se može iskomuincirati i sa našim MZO.
Uz konferenciju dan je iskorišten i za seriju važnih sastanaka, prije svega s direktorom Izraelske svemirske agencije Avijem Blasbergerom i Leom Vinovezky, dirketorom ISA-e za vanjske poslove i međunarodne suradnje na kojemu je bilo riječi o budućoj suradnji Izraela i Hrvatske kroz Ministarastvo znanosti i obrazovanja kada se otvore kanali suradnje za A3, ali i druge sudionike u Hrvatskoj iz sektora industrije visoke tehnologije i znanosti. Uz suradnju industrije i znanosti, bitan element je i suradnja u sektoru obrazovanja što je vjerujemo budući korak sa naše MZO. Drugi važan sastanak bio je s predstavnicima kompanije Rafael, Shimshonom Adlerom, direktorom svemirskih sustava i Jacobom Herscovitzom, glavnim injženjerom svemirskih sustava s kojima je dogovoreno uspostavljanje bolje suradnje na problematici električne i hibridne propulzije. Ono što je bitno za A3 i Hrvatsku u globalu jest činjenica da u okviru suradnje postoji velika mogućnost transfera tehnologije i obrazovanja znanstvenika na izraelskom tehničkom institutu Technion. U svemu tome A3 i Hrvatska dobila je i podršku Sandora Szelekovszkya, voditelja izraelske delegacije pri Europskoj uniji, koji je obećao pomoć u pronalaženju modela financiranja zajedničkih projekata partnera iz Hrvatske i Izraela.
Uz spomenute sastanke i susrete svakako moramo spomenuti i sastanak s Frankom Salzgeberom, ESA-inim voditeljem odjela transfera tehnologija koji je spreman pomoći oko uspostavljanja kontakata s ESA-inim BIC-ovima Poduzetničkim centrima i inkubatorima, prije svega u najbližoj nam Austriji kao poticaj za osnaživanje tehnološkog razvoja u Hrvatskoj. Također bitan sastanak održan je s Juanom de Dalmau, predsjednikom International Space University – Međunarodnog svemirskog sveučilišta (nakon prvog sastanka u ocjenjivačkom odboru). Kao predsjednik Sveučilišta opisao je delegaciji A3 sve mogućnosti školovanja, ali i doškolavanja putem ljetnih škola u njihovoj visokoškolskoj instituciji u kojoj su školovani mnogi od današnjih vrhunskih eksperata u svemirskoj tehnologiji, a na predstavnicima A3 i MZO je uspostavljanje suradnje između njih i naših obrazovnih institucija.