Na 13. sjednici Županijske skupštine Sisačko-moslavačke županije koja će se održati 16. svibnja 2019.g. pod točkom 4. dnevnoga reda našao se zanimljiv prijedlog Župana Ive Žinića na usvajanje članicama i članovima Skupštine – donošenje Odluke o osnivanju Centra za svemirsku i inovativnu tehnologiju sa sjedištem u Sisku.
Upravo na temelju inicijative i potpisanih ugovora Županije i Adriatic Aerospace Association, Metalurškog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, Tehničke škole Sisak, Instituta Ruđer Bošković i tvrtke Amphinicy Technologies d.o.o, Županija je krenula u osnivanje Centra kako bi potaknuli razvoj i povezivanje gospodarske i znanstveno-stručne djelatnosti u ovom brzorastućem gospodarskom području, koje je još uvijek u RH nedovoljno iskorišteno. Sve navedene organizacije, ustanove i tvrtke sudjeluju zajednički u projektu kako bi osigurali stručnu, znanstvenu i tehničku pomoć i suradnju te potporu u omogućivanju prostora za obavljanje svih aktivnosti Centra.
A3 je u ovom projektu odigrao ključnu ulogu, gdje je najveći dio posla odradio naš član Stevče Arsoski, bez kojeg bi Centar bio samo neostvarena želja. Pri tome moramo spomenuti i aktivnost našeg člana Jurice Kundrate koji je pridonio realizaciji projekta. Naravno, bez vizionarskog planiranja razvoja Sisačko-moslavačke županije zamjenika župana gosp. Ivana Celjka, a posebno Pročelnika za prosvjetu, kulturu i šport prof. Darjan Vlahova sve bi ostalo samo na pisanju pisama bez ikakvog odgovora. Ovo nam je ogroman poticaj na nastavku rada na svemirskim projektima u više smjerova, kako bi dodatno pokrenuli razvoj RH s naše strane.
Novoosnovana ustanova temeljem donesene Odluke, obavljati će djelatnosti stručne pomoći u provođenju aktivnosti usmjerenih na ispunjenje obveza koje nalažu zakoni i norme EU i EH u svezi sa svemirskom i inovativnom tehnologijom, razvoj novih inovativnih proizvoda za svemirsku industriju do razine patenata ili predindustrijsku proizvodnju, razvoj i stručna potpora inovativnim projektima učenika i studenata županije, predstavljanje novih tehnoloških rezultata rada, pomoć u pripremi i provedbi EU projekata s područja razvoja svemirske i inovativne tehnologije te podrška europskoj svemirskoj industriji i suradnja s drugim pravnim osobama kao što su srednje škole, sveučilišta, istraživački instituti i nacionalne agencije država članica Europske svemirske agencije.
U planu je da se Centar financira iz sredstava EU-a, ali i državnog odnosno županijskog proračuna, te putem potpora, sponzorstava i donacija. Prema prijedlogu, Centar bi bio neprofitan, odnosno bilo kakva ostvarena dobit upotrebljavala bi se isključivo za obavljanje i razvoj djelatnosti.